Nieortodoksyjne pierogi

Po dużej kawie, z energią zabrałam się za lepienie pierogów. Mogłam się za to wziąć, bo nie groziły mi odciski od pracy przy pierogach. A to za sprawą [UWAGA! Brak reklamy!] gadżetu, który ostatnio dostałam.
Tak po prawdzie, myślę, że to nie był żaden spontan. Tylko zimna strategia. W końcu gadżet trzeba wypróbować, poddać testom, a tego nie zrobi się przecież na jednym pierożku.
Zatem wzięłam się do pracy. Myślałam, jakie pierogi zrobić i z jakim farszem. Stwierdziłam, że w banał nie idę. Postanowienie. Będą z kapustą. Nie, nie kiszona, a ze świeżą. Zdziwieni? No ja myślę... a jak nie myślę, to nie zdziwieni? :D
Pierogi ze świeżą kapustą są, nieco pracochłonne, ale moim zdaniem warte zachodu. Tym bardziej, że w zasadzie nie można ich dostać jako produkt garmażeryjny. A i farsz, choć to nie tajemnica, jest mało znany.




PIEROGI Z KAPUSTĄ
składniki na farsz:
  1. 1 główka białej kapusty
  2. 2 średnie cebule
  3. 25 dag wędzonego boczku
  4. sól
  5. pieprz
składnik na ciasto pierogowe:
  1. 2,5 szklanki maki pszennej + do podsypania
  2. 1 szklanka gorącej wody 
  3. 1 łyżka oleju
  4. 1 jajko
  5. szczypta soli
wykonanie farsz:

Z kapusty wyciąć głąb i ugotować ją do miękkości. Następnie wystudzić, a potem bardzo dobrze odcisnąć wodę. Boczek pokroić w kostkę i wrzucić na patelnie. Kiedy usmażą się skwarki dodać pokrojoną w kostkę cebulę i zezłocić. Wyciśnięta kapustę zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Nastepnie dodać do skwarek i cebuli. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać i podsmazyć. Wystudzic.
wykonanie ciasto:


Wszystkie składniki na ciasto połączyć, wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (można mikserem lub ręcznie). Gotowe przykryć czystą ściereczką i zostawić  na ok 10 minut, aby odpoczęło. Gotowe ciasto rozwałkować , wycinać pierogi, nadziewać, sklejać i gotować. Gotowe pierogi podawać posypane zezłoconą cebulą.


Popularne posty z tego bloga

Domowe lody

Domowy chleb pszenny

Kurczak z warzywami